مهم ترین مراحل واردات کالا از چین به ایران

مهم ترین مراحل واردات کالا از چین به ایران

امروزه کشور چین به عنوان یکی از شرکای تجاری آسیای شرقی ایران به دلیل تولیدات انبوه، متنوع و گسترده ای که دارد به یکی از رتبه های برتر اقتصادی در جهان تبدیل شده است و شاید بهتر گوییم در بسیاری از عرصه های تولیدی، رقیبی ندارد. این کشور با بهره گیری از علم و تکنولوژی روز دنیا توانسته است با کیفیت بخشی به محصولات خود در سطوح مختلف به یک صادرکننده قوی تبدیل شود که تقریبا برای هر مصرف کننده در سراسر جهان، کالایی دارد. البته از دیگر دلایل پیشرفت کشور چین، استفاده از نیروی کار ماهر و دستمزد پایین است که موجب شده است، مراودات تجاری با این کشور برای اغلب بازرگانان مقرون به صرفه باشد.

با گسترش واردات کالاهای چینی در کشور، دولت قوانین جدیدی را به منظور نظارت بر کیفیت این کالاها تعیین و تدوین نموده است. بنابراین به منظور تسریع روند واردات کالا از چین، تجار و بازرگانان می بایست با قوانین و قواعد این روند آشنایی کافی داشته باشند. در این مقاله از وبلاگ شرکت حمل و نقل SPD، به بررسی روند واردات کالا از چین به ایران می پردازیم و در این راستا پیشنهاداتی را جهت انجام کم ریسک تر و سریع تر رویه واردات مطرح می کنیم.

واردات کالا به چین - spdpost

رایج ترین ها در واردات کالا از چین

از جمله نکات قابل اهمیت برای هر تاجر و بازرگانی که به فعالیت تجاری با چین می پردازد، آگاهی از کالاهای وارداتی و صادراتی پرطرفدار و میزان سود عایدی از هر کالا در کشور مقصد است. قبل از هر چیز باید بدانید که در واردات کالا از چین به ایران با دو دسته کالای صنعتی و کالای مصرفی روبرو هستیم. کالای صنعتی برای تکمیل فرآیند ساخت یک کالای دیگر مورد نیاز بوده و کالای مصرفی، لوازم و مواد مصرفی شهروندان است. هر روزه کالاهای زیادی از چین به ایران وارد می شود ولی برخی از آن ها بیشترین میزان تقاضا را در کشور دارد که در زیر به تعدادی از پرطرفدارترین آن ها اشاره می کنیم:

 • کاغذ
 • قطعات صنعتی و ماشین آلات
 • لوازم جانبی و قطعات موبایل و کامپیوتر
 • لوازم جانبی اتومبیل
 • قطعات ساختمانی
 • لوازم خانگی
 • مواد اولیه شیمیایی و معدنی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سابقه محصولات صادراتی و وارداتی از چین می توانید به وب سایت اتاق بازرگانی مراجعه نمایید.

مراکز دست اندرکار در واردات کالا از چین

مشاوره با مراکز دست اندرکار در مراودات تجاری بین ایران و چین می تواند تا حدود زیادی به بهینه کردن زمان و کاهش زیان یا افزایش سود احتمالی از تجارت با چین کمک کند. در اینجا به برخی از این مراکز مهم اشاره می کنیم:

 • سفارت ایران در پکن
 • سفارت چین در تهران
 • رایزن بازرگانی ایران در پکن
 • سرکنسولگری ایران در گوانجو
 • سرکنسولگری ایران در شانگهای
 • رایزن بازرگانی ایران در شانگهای
 • یک شرکت مشاور در زمینه صادرات و واردات

مراحل واردات کالا از چین به ایران

در روند واردات کالا از چین همانند رویه واردات از دیگر کشورها، کالاها بنا بر نوع و کد تعرفه ای که دارند، دسته بندی می شوند و عوارض و حقوق گمرکی به آنها تعلق می گیرد. همچنین جهت ترخیص کالا از گمرک نیاز است تا کالای وارداتی مجوزهایی همچون مجوز بهداشت، سازمان غذا و دارو، استانداردها و … را دریافت نماید. همانطور که قبلا اشاره شد، قبل از اقدام به واردات نیاز است که بازرگانان دانش و اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشند زیرا هر چه نسبت به قوانین و شرایط آگاه تر باشند، فرآیند واردات و ترخیص کالا با صرف هزینه کمتر و سهولت بیشتری انجام می شود. در زیر به بررسی برخی از مراحل واردات کالا از چین می پردازیم:

بررسی نیاز و تقاضای بازار

در روند واردات کالا از چین زمانی که تصمیم گرفتید کالایی را برای واردات انتخاب کنید، لازم است به عنوان اولین قدم، تحقیقات بازار صورت گیرد. تحقیق درباره میزان تقاضای کالای مورد نظر، از نکات مهم در واردات چین به ایران است؛ چه بسا ممکن است کالایی وارد شود که عملا به واسطه عدم استقبال از طرف مردم و یا مهمتر از آن به خاطر عدم نیاز کشور مقصد، سود چندانی نداشته و حتی زیان هم داشته باشد.  

مراحل واردات از چین به ایران - spd

شناسایی فروشندگان کالا

تجار و بازرگانانی که قصد واردات کالا از چین را دارند، باید ابتدا فروشنده یا تولید کننده مناسب را جستجو و شناسایی کنند. یکی از راه های شناسایی این فروشنده ها، شرکت در نمایشگاه هایی است که از طرف کشور چین برگزار می شود. با حضور در این نمایشگاه ها علاوه بر آشنایی با محصولات می توانید با تولید کنندگان و فروشندگان وارد مذاکره شوید.

دریافت نمونه فیزیکی و تست کالا

قبل از انعقاد قرارداد باید تست کاملی از محصول مورد نظر انجام گیرد تا از شرایط ظاهری و فنی کالا اطمینان حاصل شود.  به همین منظور نمونه ای از کالا برای خریدار ارسال شده تا کیفیت و سلامت آن مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

دریافت پیش فاکتور یا پروفرما از شرکت تولید کننده و یا فروشنده

یکی از مراحل واردات و صادرات، ارسال پروفرما از فروشنده به خریدار کالا است. در این مرحله از واردات کالا از چین ، در واقع فروشنده کالا، پیش فاکتوری به خریدار ارسال می کند و پس از آنکه خریدار آن را تایید نمود، قرارداد نهایی منعقد می شود. پروفرما سندی شامل اطلاعات زیر است:

 • شماره و تاریخ صدور پرفورما
 • نام و آدرس کامل خریدار
 • نام و آدرس کامل فروشنده
 • مشخصات کامل کالا
 • مبلغ پرفورما با ذکر نوع ارز
 • هزینه بسته بندی
 • هزینه حمل و نقل
 • مبدا، مقصد و زمان تحویل کالا
 • وسیله حمل کالا
 • نحوه پرداخت وجه
 • کشور سازنده کالا

پس از انجام توافقات و دریافت پیش فاکتور (پروفرما)، قرارداد نهایی بسته می شود و در این مرحله باید مقداری از مبلغ به فروشنده یا تولید کننده پرداخت می شود. این انتقال وجه از خریدار به فروشنده و یا تولید کننده چینی می تواند با توجه به شرایط و مفاد قرارداد و نیز حواله های ارزی انجام خواهد شد.

رایج ترین کالاهای وارداتی از چین - spd

ثبت الکترونیکی سفارش

طبق مقررات جدید واردات و صادرات، به محض دریافت پیش فاکتور، می بایست نسبت به ثبت سفارش کالای وارداتی در سایت اقدام شود. در این مرحله، مشخصات کالای وارداتی به طور کامل و منطبق بر پیش فاکتوری که صادر شده است، ثبت می گردد. بعد از آن، کارشناسان وزارت بازرگانی، سفارش ثبت شده را بررسی و تایید می کنند.

اظهار گمرکی

این مرحله شامل معرفی کالا به گمرک می باشد و صاحب کالا موظف است اطلاعاتی نظیر نوع کالا، ارزش کالا، وزن کالا و … را برای گمرک اظهار نماید.

بررسی و تایید اظهارنامه

به عنوان یکی از مهمترین مراحل واردات کالا از چین پس از ثبت و اظهار گمرکی، ارزیابان و کارشناسان گمرکی، مشخصات درج شده در اظهارنامه را بررسی نموده و در صورتی که اطلاعات درج شده با کالای وارداتی مطابقت داشته باشد، اظهارنامه تایید می گردد.

ارائه اسناد و دریافت مجوزهای لازم

بعد از بررسی و تایید ارزیابان و کارشناسان، نوبت به ارائه اسناد و دریافت برخی از مجوزها می رسد. از جمله اسناد مورد نیاز برای ارائه به گمرک، قبض انبار، بارنامه، پروفرما، اینویس، پکینگ لیست و گواهی مبدا است. از جمله مجوزهایی که باید اخذ گردد، گواهی استاندارد است. همانطور که از نام این گواهی معلوم است، این گواهی می بایست از سازمان مربوطه دریافت شود. البته بر اساس نوع واردات کالا از چین مجوزهایی دیگری چون گواهی نظام پزشکی یا مخابرات و … باید اخذ گردد.

ترخیص کالا از گمرک

در مرحله نهایی از واردات کالا از چین لازم است هزینه های معمولی برای ترخیص پرداخت شود. پس از پرداخت حقوق، عوارض و دیگر هزینه های گمرکی، کالا از گمرک آزاد و به عبارت دیگر مجوز ترخیص گرفته و به مقصد مورد نظر منتقل می شود.

صادرات و واردات از چین - خدمات انبارداری کالا

خدمات شرکت SPD در واردات کالا از چین به ایران

در این مقاله سعی شد تا شما را با مهم ترین مراحل واردات کالا از چین به ایران آشنا کنیم. از آنجا که واردات کالا از چین به ایران یکی از تجارت های پرطرفدار و پرسود دنیای امروز است، ضروری به نظر می رسد که تجار و بازرگانان از قوانین و شرایط آن آگاهی کافی داشته باشند. شرکت SPD از جمله شرکت های حمل و نقل بین المللی فعال در کشور است که علاوه بر حمل بار بین المللی، ارائه دهنده خدمات مشاوره گمرکی و ترخیص انواع کالای وارداتی از چین می باشد. این شرکت با تجربه ارزنده ای که در این زمینه دارد، آماده خدمت رسانی به تجار و بازرگانان است. جهت دریافت مشاوره تخصصی در زمینه امور ترخیص کالای وارداتی یا صادراتی خود می توانید با کارشناسان شرکت SPD در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

Open chat
تماس
از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.