0 تا 100 ترخیص کالا از گمرک

0 تا 100 ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا (Customs Clearance) به مجموعه اقداماتی گفته می شود که طبق آن، یک کالا مجوز صدور و یا ورود به یک کشور را دریافت می کند که این فراّیند در گمرک انجام می گیرد. ترخیص گمرکی فرآیندی است تخصصی که نیازمند دانش کافی در مورد انواع مجوزها، هزینه و مسئولیت ها می باشد. عدم آگاهی از قوانین گمرک و تغییرات آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بازرگانان و یا ترخیص کار وارد نماید. بنابراین قبل از اقدام برای ترخیص کالا باید بدانید که چه مجوزها، مسئولیت ها و تبعاتی از جانب انجام نادرست مسیر ترخیص متوجه شماست. 

همچنین باید توجه داشت که مراحل ترخیص کالا در گمرک برای صادرات و واردات متفاوت است ولی بدون شباهت به یکدیگر نیز نبوده و مراحل مشترکی نیز دارند. این کار ممکن است در زمان کوتاهی انجام گیرد و یا مدت زمان قابل توجهی به طول انجامد که بستگی به تجربه و دانش ترخیص ‌کار دارد. به علاوه، مراحل ترخیص کالا در گمرک پیچیده بوده و ترخیص برخی از کالا ها نیازمند اخذ مجوز از ارگان‌ های دولتی است. بنابراین وجود یک کارشناس متخصص در زمینه ترخیص گمرکی می تواند به سرعت انجام این روند کمک کند. جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه خدمات گمرکی و ترخیص کالا می توانید با کارشناسان متخصص شرکت SPD در تماس باشید. 

مزایای ترخیص کالا از گمرک

همانطور که می دانید کالای قاچاق معمولا از مسیر غیرمجاز و بدون انجام تشریفات گمرکی وارد کشور می شود که مشکلات زیادی را برای اقتصاد ایجاد می کند. طی کردن مراحل ترخیص کالا از گمرک مزایایی به همراه دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

قانونی شدن تجارت کالا: طی کردن مراحل قانونی آزادسازی کالا از طریق گمرک، موجب می شود تا مبادله، جنبه قانونی و رسمی به خود بگیرد.

تعیین ارزش گمرکی کالای صادراتی: از مزیت های مهم ترخیص کالا از گمرک می‌ توان به تعیین ارزش و قیمت کالای مورد نظر در طی این فرایند اشاره کرد.

پرداخت هزینه‌های گمرکی: در طی این فرآیند، صادرکنندگان و وارد کنندگان هزینه‌ های لازم برای ورود یا خروج کالا از جمله عوارض را پرداخت می‌ کنند و بنابراین دیگر نیازی به پرداخت این هزینه ها در مراحل دیگر نیست.

ترخیص گمرکی- SPD

گام به گام مراحل ترخیص کالا از گمرک

به طور کلی مراحل ترخیص کالا از گمرک شامل مراحل زیر است:

 1. دریافت پروفرما از فروشنده
 2. اقدام برای گرفتن ثبت سفارش
 3. درخواست برای تخصیص ارز از بانک مرکزی
 4. حواله خرید کالا
 5. فرایند بارنامه و حمل کالا به ایران
 6. گرفتن مجوز ترخیصیه از شرکت حمل و قبض انبار کالا
 7. ثبت کالا در سامانه EPL و دریافت شماره کوتاژ
 8. تعیین مسیر
  – سبز : این نوع کالاها نیازی به آزمایشگاه و به کسب مجوز ندارند.
  –  زرد :  این نوع کالا ها نیاز به آزمایشگاه و یا استاندارد دارند ولی گاهی به دلیل سابقه ترخیص در کمتر از سه ماهه گذشته و مطابقت ارزش استنباطی گمرک با ارزش کالا اجازه خروج دریافت می کنند و نیازی به ارزیابی فیزیکی ندارد.
  – قرمز : کالاهایی  در این دسته قرار می گیرند نیازمند دریافت مجوز ورود و بازرسی فیزیکی کامل توسط ارزیاب می باشند. از مهمترین دلایلی که باعث می شود کالا در این دسته قرار گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسناد ارائه شده مخدوش است.

ارزش استنباطی گمرک با ارزش اظهاری تطابق ندارد.

کالاهایی که توسط افرادی با کارت بازرگانی تازه صادر شده، نیاز به ترخیص دارند.

9. واریز وجه گمرکی

10. واریز ۴ درصد مالیات علی الحساب

11. گرفتن کد رهگیری از بانک عامل

12. صدور پروانه الکترونیک

13. محاسبه عوارض انبارداری

14. بارگیری کالا

15. بررسی مجدد کالا از طرف دایره درب خروج گمرک

16.خروج کالا و تحویل کالا به انباری که در سامانه EPL  ذکر شده است

ترخیص کالا- SPD

هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا از گمرک شامل مبالغی است که باید پرداخت شود تا کالا از گمرک مجوز خروج بگیرد. برخی از این مبالغ مربوط به نهادهای دولتی و برخی دیگر مربوط به بخش خصوصی هستند که از مهمترین آن ها می توان به هزینه های آزمایشگاه، هزینه بازرسی کالا، هزینه حمل و نقل، هزینه ترانزیت و ترانشیپ کالا، هزینه بارگیری، هزینه انبار داری، هزینه تخلیه کالا، هزینه بدرقه کالا و … اشاره کرد. موارد گفته شده شامل هزینه هایی است که تاجر در صورتی که با فرآیند ترخیص کالا آشنا باشد می تواند خود اقدام به پرداخت کند اما برخی ترجیح می دهند تا از یک شرکت معتبر برای ترخیص کالای خود استفاده کنند. این شرکت به عنوان نماینده قانونی، تمامی مراحل ترخیص کالا را انجام داده و حق العمل کار گمرک را دریافت می کند. در ادامه به برخی دیگراز هزینه های گمرکی اشاره می کنیم و به توضیح آن ها می پردازیم:

تعرفه گمرکی Customs Tariff

یکی از هزینه هایی که توسط گمرک در هنگام ترخیص کالا دریافت می شود، تعرفه گمرکی می باشد. به منظور ایجاد توازن در چرخه واردات، سازمان گمرک مبلغی را به ازای واردات کالا از بازرگانان و تجار دریافت می ‌کند که اصطلاحاً به آن تعرفه گمرکی می گویند.  گاهی ممکن است تعرفه گمركی براساس ارزش كالا محاسبه شود كه در این صورت، به آن تعرفه ارزشی می گویند.

عوارض گمرکی Customs Duties

عوارض گمرکی در واقع نوعی مالیات است که به صورت غیرمستقیم روی کالا و خدمات وارداتی یا صادراتی اعمال می شود. 

عوارض گمرکی به صورت درصدی از قیمت کالا تعیین نمی گردد و جز مالیات بر درآمد و سود نیست.

نرخ عوارض گمرکی بر اساس شرایط اقتصادی و سیاسی دولت ها تعیین می شود که به سبب اولویت، دسته بندی می شوند به طور مثال برای به کالاهای لوکس و تجملاتی عوارض بیشتری نسبت به کالاهای ضروری و مورد نیاز تعلق می گیرد.

حقوق و عوارض ورودی Import Duties

در تعیین حقوق ورودی از سه روش استفاده می شود:

روش ارزشی ( AD VALOREM ) : حقوق ورودی کالا ارتباط مستقیمی با ارزش کالا دارد به صورتیکه  نرخ تعرفه در ارزش گمرکی کالا ضرب می شود.

روش ویژه ( Specific duty ) : حقوق ورودی ارتباط مستقیمی با کمیت و مقدار کالا دارد.

روش مرکب یا ترکیبی ( MIXED DUTY ) : این روش ترکیبی از دو روش بالا است؛ بدین صورت که بیشترین مبلغ محاسبه شده به عنوان حقوق ورودی در نظر گرفته می شود.  

ارزش سیف کالا CIF

برای محاسبه ارزش سیف کالا، ابتدا ارزش کالا محاسبه و در نرخ ارز اعلام شده از طرف گمرک ضرب می شود و در نهایت هزینه بیمه و حمل و نقل نیز به این رقم اضافه خواهد شد.

شرکت SPD و خدمات ترخیص کالا

شناخت قوانین و مقررات گمرکی می تواند برای بازرگانان و تجار مفید باشد اما به دلیل مشغله های کاری و پیچیدگی اداری بهتر است که برای انجام فعالیت های تجاری خود، از شرکت های فعال در این زمینه کمک بگیرند.

شرکت SPD از جمله شرکت های فعال در زمینه واردات، صادارت و ترخیص کالا می باشد که شما می توانید از مشاورین و متخصصین این شرکت مشورت گرفته و به فعالیت های تجاری در حوزه بین الملل بپردازید.  

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

Open chat
تماس
از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.