بیمه باربری هوایی در حمل و نقل بین المللی

بیمه باربری هوایی در حمل و نقل بین المللی

بیمه باربری هوایی در حمل و نقل بین المللی

در فعالیت های تجاری، بازرگانان، حمل کنندگان کالا و … سعی در این دارند که ریسک فعالیت های تجاری خود را به حداقل برسانند. امروزه وجود پوشش بیمه ای یکی از الزامات غیر قابل انکار برای انجام مبادلاتی امن و مطمئن است. انواع محمولات صادراتی، وارداتی و ترانزیتی مشمول بیمه باربری می شوند. در این نوع بیمه، بیمه گذار در قبال دریافت حق بیمه متعهد می شود که در جریان حمل و انتقال کالا از نقطه ای به نقطه دیگر، اگر به محموله آسیبی وارد شود تمام خسارت های وارد شده را جبران نماید.

نکته قابل توجه این است که نوع خدمات بسته بندی کالا در صنعت حمل و نقل و پست سریع بین المللی اهمیت زیادی دارد و در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، قاعدتاً بیمه باربری هیچ تعهدی نسبت به جبران خسارات وارده به کالا ندارد.

بیمه باربری هوایی

بیمه قراردادی دو طرفه است که به موجب آن یک طرف متعهد می شود تا در قبال دریافت وجه مشخصی، در صورت بروز حادثه و آسیب به محموله هوایی توافق شده در قرارداد، خسارت را جبران نماید.

اصطلاحات عمومی در بیمه باربری هوایی

در ادامه به برخی از رایج ترین اصطلاحات بیمه ای در صنعت حمل بار هوایی خارجی می پردازیم:

بیمه ‌گر: شرکت ‌بیمه‌ ای‌ است که مشخصات آن در ‌‌بیمه نامه ذکر شده است و در ازای دریافت ‌حق ‌بیمه، متعهد می شود خسارت‌ های احتمالی را طبق شرایط مندرج در ‌‌بیمه ‌نامه‌ جبران نماید.

‌بیمه‌ گذار: ‌بیمه ‌گذار شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه را از شرکت بیمه گر خریداری نموده و متعهد پرداخت حق بیمه آن‌ می‌باشد.

ذی‌ نفع: شخصی است که نام وی به در خواست ‌‌بیمه‌ گذار در ‌‌بیمه‌ نامه ذکر شده است و بیمه متعهد است تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت کند.

حق ‌بیمه: مبلغی مشخص است که در ‌‌بیمه ‌نامه ذکر شده است و ‌بیمه‌ گذار موظف است آن را به بیمه گر پرداخت نماید.

فرانشیز: در قانون بیمه، بخشی از خسارت را بیمه گذار باید پرداخت کند که در واقع همان فرانشیز است.

cargo insurance شرکت SPD

بیمه باربری هوایی در واردات و صادرات

بیمه باربری هوایی جبران خسارات احتمالی به کالاهای وارداتی و صادراتی از طریق حمل و نقل هوایی را تحت پوشش و حمایت قرار می دهد که‌ این‌ پوشش ‌از کشور مبداء تا مقصد را شامل می شود. هدف ‌از این بیمه‌ حفظ‌ منافع‌ تجار، واردکنندگان‌ و صادرکنندگان می باشد.

طبیعی است که در صادرات هر کالایی، وجود بیمه باربری هوایی باعث دلگرمی و اطمینان خاطر بیشتر صادر کننده می شود. باتوجه‌ به‌ اهمیت‌ موضـوع‌ صادرات‌ غیرنفتی‌ در کشور، این‌ بیمه‌ نامه‌ جهت‌ حمایت‌ از صادرکنندگان‌ و در نهایت‌ حفظ‌ منافع‌ ملی‌ ارائه‌ می شود که‌ با وجود آن، کالای صادر شده‌ از کشور ما تا کشور مقصد را تحت‌ پوشش‌ و حمایت قرارمی گیرد. این بیمه نامه همانند بیمه نامه کالاهای وارداتی است، با این تفاوت که در بیمه های صادراتی مبدأ یکی از شهرهای ایران و مقصد یکی از کشورهای خارجی است. 

مدارک لازم جهت دریافت خسارت از شرکت بیمه

برای استفاده از خدمات جبران خسارت، توسط ارائه دهنده بیمه باربری هوایی بین المللی به مدارکی نیاز است که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 

  • اصل بارنامه
  • فاکتور اصلی کالای مورد نظر
  • صورت عدل بندی یا بسته بندی کالا
  • گواهی کسر تخلیه از بنگاه باربری
  • صورت جلسه کارشناسی شرکت بیمه
  • فتوکپی پروانه سبز گمرکی
  • فتوکپی اعلامیه فروش ارز

بیمه باربری هوایی بین المللی در شرکت SPD

بیمه باربری هوایی بین المللی یکی از خدمات قابل ارائه و مهم توسط شرکت های حمل و نقل و پست سریع بین المللی می باشد. در این راستا شرکت شایا پارت دنا (SPD) افتخار دارد در جهت جلب رضایت صادرکنندگان و واردکنندگان، کلیه امور محوله قانونی مربوط به حمل و نقل مرسولات را از ابتدا تا انتها، پیگیری و تحت پوشش قرار دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

Open chat
تماس
از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.