انواع بارنامه هوایی

بارنامه سندی است که توسط شرکت حمل و نقل برای فرستنده صادر می شود. این سند حاوی اطلاعات مهمی در مورد کالای حمل شده، از جمله نوع، مقدار، مقصد، و مشخصات حمل و نقل است. بارنامه یک سند مهم در حمل و نقل بین المللی است و نقش مهمی در تسهیل تجارت جهانی ایفا می کند. بارنامه به عنوان سندی برای تضمین عمل می کند. این سند تضمین می کند که کالای حمل شده به مقصد مشخص شده خواهد رسید. بارنامه همچنین تضمین می کند که کالای حمل شده در طول حمل و نقل سالم خواهد ماند. بارنامه یک سند مهم برای هر کسی است که در تجارت بین المللی فعالیت می کند. این سند به فرستنده و گیرنده کالا کمک می کند تا با اطمینان از حمل و نقل کالاهای خود، تجارت خود را انجام دهند.

 

بارنامه (Bill of Lading) 

بارنامه سندی است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می شود و شامل مشخصات کالا، ارسال کننده، دریافت کننده، تعداد و وزن کالا و هزینه است. این سند پس از تنظیم، در اختیار حمل کننده قرار می گیرد و در نهایت به گیرنده کالا تحویل داده می شود. در حمل و نقل بین المللی در مرحله ترخیص کالا ، بارنامه باید به گمرک ارائه شود تا امکان خارج کردن بار وجود داشته باشد؛ درغیر این صورت محموله از گمرک خارج نمی شود. این سند معمولاً برای حمل و نقل های دریایی، زمینی و هوایی صادر می گردد.
 

بارنامه هوایی  (Air Waybill)

بارنامه هوایی رسیدی است که صاحب کالا پس از دریافت آن به شرکت هواپیمایی مربوط مراجعه و حواله تحویل کالا را دریافت می کند. در بارنامه هوایی باید تاریخ پرواز و شماره پرواز همراه با مهر شرکت هواپیمایی وجود داشته باشد تا صاحب محموله از تاریخ رسیدن کالا آگاهی پیدا نماید. هر بارنامه هوایی دارای یک کد 11 رقمی می باشد که 3 رقم ابتدایی آن نشان دهنده شرکت هواپیمایی است که بار را فریت می کند و از این کد می توان جهت پیگیری کالا استفاده کرد.  بارنامه هوایی به دلیل اهمیتی که دارد در 12 نسخه صادر می شود که 3 نسخه آن اصلی و مابقی برای قسمت های داخلی شرکت هواپیمایی مورد استفاده قرار می گیرد:
 • نسخه اصلی اول مربوط به شرکت صادر کننده یا حمل کننده
 • نسخه اصلی دوم مربوط به گیرنده کالا
 • نسخه اصلی سوم مربوط به فرستنده کالا

 

انواع بارنامه در حمل و نقل هوایی

از انواع بارنامه هوایی می‌ توان به بارنامه مستر (بارنامه اصلی) و بارنامه هاوس (بارنامه فرعی) اشاره کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.
 

بارنامه هوایی مستر

بارنامه مستر MAWB (Master Air Waybill) که به آن بارنامه اصلی یا سند مادر هم گقته می‌شود، سندی است که توسط شرکت‌های هوایی در ازای دریافت محموله از شرکت‌های حمل و نقل فورواردری و تحویل آن در مقصد توافق شده، صادر می شود. در واقع می‌توان گفت که بارنامه مستر، قراردادی است بین شرکت حمل و نقل فورواردی و شرکت حمل و نقل کوریری. این بارنامه دارای یک شماره سریال ۱۱ رقمی می باشد و معمولاً گیرنده در بارنامه اصلی، شرکت طرف قرارداد با شرکت فورواردر در مبدا می باشد. بارنامه مستر بین فرستنده و شرکت حمل بار هوایی تنظیم می شود و قابلیت ارجاع به مراجعه قضایی را دارد. در این بارنامه این ضمانت وجود دارد که کالا سالم به مقصد برسد و در صورت بروز خسارت شرکت کارگو می بایست هزینه را پرداخت کند. 

 

بارنامه هوایی هاوس

بارنامه هاوس (House Air Waybill) HAWB یا بارنامه فرعی نوع دیگری از بارنامه هوایی است که بیشتر در زمانی کاربرد دارد که یک شرکت حمل کننده بخواهد به صورت یکجا کالاهایی را در قالب یک بارنامه واحد بارگیری و حمل نماید. در واقع این بارنامه به منظور کاهش هزینه ارسال و برای کالاهایی که ارزش چندانی نداشته و دارای تاریخ بارگیری و مقصد یکسانی هستند، صادر می شود. نکته قابل توجه این است که گیرنده در بارنامه هاوس همان گیرنده واقعی کالا است.  
 

موارد مندرج در بارنامه هوایی

بارنامه هوایی که از طرف شرکت حمل و نقل صادر می شود شامل اطلاعات زیر است:
 • مشخصات فرستنده بر اساس پاسپورت
 • مشخصات گیرنده
 • کد فرودگاه مبدا و مقصد
 • شماره بارنامه
 • نام شرکت حمل و نقل کالا
 • مشخصات فزیکی کالا
 • نوع بسته بندی
 • هزینه باربری
 •  شرایط پرداخت
 • توضیحات و دستورالعمل‌های تکمیلی مثل شرایط استاندارد نگهداری کالا
 • تاریخ و شماره پرواز با مهر شرکت هواپیمایی
 • زمان تحویل بار

 

انتخاب نوع بارنامه هوایی

نوع بارنامه هوایی باید با توجه به شرایط حمل و نقل و نوع کالا انتخاب شود. به‌عنوان مثال، برای حمل و نقل کالاهای گران‌قیمت یا کالاهایی که باید از طریق صرافی پرداخت شوند، باید از بارنامه هوایی قابل انتقال استفاده کرد. همچنین، برای حمل و نقل کالاهای خطرناک یا کالاهای فاسدشدنی، باید از بارنامه هوایی ویژه استفاده کرد.

 

خدمات شرکت اسپیدی

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعاتی را در مورد بارنامه در اختیار شما قرار دهیم که ممکن است برای ارسال و یا دریافت بار به آن نیاز داشته باشید. در صورتی که قصد استفاده از خدمات شرکت شایا پارت دانا (SPD) را دارید و یا جهت استعلام کرایه حمل می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در خصوص خدمات مختلف اسپیدی مانند ترخیص کالا از دبی و یا حمل هوایی دریایی و زمینی و مرکب به کشورهای مختلف با ما در تماس باشید.
 

شبکه مطمئن

دسترسی به شبکه ای مطمئن حمل و نقل به سراسر دنیا

شفافیت

دسترسی کامل شما به تمام نرخ نامه های مصوب و اطلاع از تمامی هزینه های ارسال

بهره وری بالا

فرآیندهای خسته کننده اداری را به ما واگذار می کنید

ردیابی

مسیرهای محموله خود را می توانید رصد و پیگیری کنید.