MSDS چیست ؟

همانطور که می دانید در حمل و نقل هوایی بین المللی، کالای خطرناک به محموله هایی گفته می شود که در شرایط حمل نامناسب ممکن است سلامت مسافران یا ایمنی هواپیما را به خطر بیندازند. بدین منظور برای جلوگیری از خطرات احتمالی این نوع کالاها باید با رعایت مقررات و استانداردهای از پیش تعیین شده حمل گردند. حمل این گونه محموله ها براساس دستورالعمل های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری و همچنین انجمن شرکت های هواپیمایی (IATA) صورت می گیرد. بر این اساس نیاز به داشتن اطلاعات کافی راجع به محموله مورد نظر است تا بتوان شرایط مناسبی را برای حمل و نگهداری آن فراهم کرد. یکی از راه های کسب این اطلاعات، MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی مواد است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

MSDS  چیست ؟

Material Safety Data Sheet) MSDS) که به معنی برگه اطلاعات ایمنی مواد است، نوعی راهنمای محصول شیمیایی یا آزمایشگاهی محسوب می شود که شامل اطلاعاتی نظیر ماهیت ماده شیمیایی، نحوه نگهداری، شرایط جابجایی، عوامل خطرزا و روش های کنترل آن است. برگه اطلاعات ایمنی مواد توسط تولید کننده یا وارد کننده یک ماده شیمیایی صادر و توسط فرستنده بار ارائه می شود. این اطلاعات تا جایی که ممکن است باید ساده و مختصر و در عین حال کافی باشد.

علامت اختصاری MSDS

علامت لوزی، طرحی بین المللی برای شناسایی خطرات مربوط به یک ماده شیمیایی خاص است. این شکل به چهار بخش تقسیم شده است که هر بخش رنگ خاصی داشته و بیان کننده نوع خطر مربوط به ماده شیمیایی است. این رنگ ها عبارت است از:
 •  رنگ قرمز که بیان کننده قابلیت اشتعال زایی
 •  رنگ آبی که مربوط به خطرات بهداشتی
 •  رنگ زرد که نشان دهنده میزان واکنش پذیری
 •  رنگ سفید که خطرات خاص را نشان می دهد
نکته قابل توجه این است که برای هر رنگ متناسب با شدت خطر، از اعداد صفر تا چهار استفاده می شود.
 

MSDS شامل چه اطلاعاتی است؟

MSDS حاوی اطلاعاتی ضروری در مورد محموله شیمیایی است که این اطلاعات شامل موارد زیر است:
 • مشخصات فیزیکی و شیمیایی کالا
اطلاعاتی مانند نام کالا، مشخصات شرکت سازنده و همچنین برخی اطلاعات فیزیکی و شیمیایی به این بخش مربوط می شود. حالت فیزیکی محموله، رنگ، بو، چگالی، دمای احتراق، نقطه جوش، نقطه ذوب و …  در این دسته قرار می گیرند.
 • شناسایی خطرات و بررسی اجمالی اضطراری
در این بخش، خطرات احتمالی که ممکن است به دلیل تماس افراد با این مواد وجود داشته باشد و همچنین نگرانی های اضطراری از واکنش پذیری مواد، آتش سوزی و مسائل زیست-محیطی مطرح می شود.
 • اقدامات و کمک های اولیه
اقداماتی است که بلافاصله در صورت مواجه شدن تصادفی با این مواد انجام می شود. هدف از این اقدامات اولیه به حداقل رساندن آسیب و نجات جان افراد در زمان وقوع حادثه است.
 • اقدامات اطفاء حریق
این اطلاعات شامل خطرات آتش سوزی مرتبط با ماده شیمیایی و روش های اطفاء حریق است.
 • اقدامات انتشار تصادفی
این اقدامات شامل دستورالعمل های کلی در صورت مواجهه با انتشار تصادفی ماده شیمیایی در محیط است. در صورت نشت مواد شیمیایی خطرناک نیاز است تا این اقدامات لازم در اسرع وقت انجام گیرد. 
 • نحوه حمل و نقل و انبارداری ماده شیمیایی
اقدامات احتیاطی درمورد نحوه حمل و انبارداری ماده شیمیایی از مهمترین اقداماتی است که اطلاع از آنها ضروری است. این اطلاعات برای متخصصان ایمنی یا کسانی که طراحی تجهیزات ذخیره سازی و حمل و نقل ایمن را در اختیار دارند، کاربرد دارد.
 • اطلاعات اکولوژیکی و ملاحظات دفع
برخی از کالاها ممکن است اثرات مخرب زیست محیطی برای یک اکوسیستم خاص داشته باشد. در نتیجه لازم است اطلاعات مربوط به استفاده، دفع یا کنترل نشت برای آن اکوسیستم در نظر گرفته شود. به خصوص لازم است برای دفع مواد زائد خطرناک، اطلاعات عمومی دفع زباله و پسماند در MSDS گنجانده شود.
 • سایر اطلاعات
در این بخش اطلاعات تکمیلی در مورد محموله شیمیایی نوشته می شود.
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از مراحل ارسال بار هوایی هر نوع کارگو  و همچنین استعلام هزینه حمل بار می توانید با مشاوران شرکت SPD در تماس باشد. شرکت حمل و نقل بین المللی اسپیدی و یا شایا پارت دنا (SPD) با سال ها تجربه در حوزه حمل بار خصوصا واردات کالا از چین می تواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

 
شرکت اسپیدی

شبکه مطمئن

دسترسی به شبکه ای مطمئن حمل و نقل به سراسر دنیا

شفافیت

دسترسی کامل شما به تمام نرخ نامه های مصوب و اطلاع از تمامی هزینه های ارسال

بهره وری بالا

فرآیندهای خسته کننده اداری را به ما واگذار می کنید

ردیابی

مسیرهای محموله خود را می توانید رصد و پیگیری کنید.