حمل و نقل مرکب چیست؟

حمل و نقل مرکب چیست؟

امروزه توسعه اقتصاد بدون حضور در بازار جهانی امکان پذیر نیست که این موضوع خود نیازمند صنعت حمل و نقلی سریع و مطابق با تکنولوژی روز است. حمل و نقل بین المللی شامل عملیات جابه جایی و انتقال کالا بین حداقل دو کشور است که دست کم دارای یکی از مرزهای زمینی، دریایی یا هوایی هستند. عوامل مختلفی در انتخاب نوع مسیر حمل تاثیرگذار است که از این میان می توان به نوع کالا، نیاز تجاری و موقعیت جغرافیای کشور مقصد و مبدا اشاره کرد.

انواع روش های حمل کالا

انواع روش های حمل و نقل بین المللی به شرح زیر است:

هوایی: حمل و نقل هوایی سریع ترین و گران ترین شیوه حمل نسبت به سایر روش هاست. به دلیل هزینه بالا معمولاً برای کالاهای با ارزش و کم حجم استفاده می شود.

زمینی: حمل و نقل جاده ای یا زمینی انعطاف پذیرترین روش حمل و نقل بین المللی است که این روش برای حمل طیف وسیعی از کالاها استفاده می شود.

دریایی: بیشترین حجم حمل و نقل بین المللی از روش حمل دریایی صورت می گیرد. مزایای این شیوه حمل و نقل، امکان حمل حجم بالایی از کالا با هزینه پایین است.

ریلی: شیوه حمل بار با راه آهن به دلیل هزینه پایین و امنیت بالا از محبوبیت زیادی برخوردار است.

مرکب: حمل و نقل مرکب نوعی روش ارسال بار است که برای ارسال محمولات، حداقل از دو روش حمل (هوایی، ریلی، زمینی، دریایی) تحت عنوان یک قرارداد استفاده می شود. پیشینه این روش به قرن هفدهم میلادی باز می گردد و امروزه بسیاری از شرکت ها این روش حمل و نقل را برای ارسال محمولات خود و همچنین در پست سریع بین المللی به کار می برند.

بارنامه حمل و نقل مرکب

در روش حمل و نقل مرکب از دو نوع بارنامه استفاده می شود:

بارنامه سراسری: بارنامه سراسری، سندی است برای ارسال بار که این بارنامه وابسته به سازمان خاصی نیست و هر شرکتی که برای ارسال محمولات خود حداقل از دو روش حمل استفاده کند می تواند از بارنامه سراسری بهره مند شود. در این بارنامه مسئولیت حمل بار از مبدا تا مقصد بر عهده صادر کننده بارنامه می باشد.

بارنامه حمل مرکب: در بارنامه مرکب شرکت باربری موظف است دقیقاً شرح دهد که محموله در هر مقصد با چه وسیله ای حمل شده است. بارنامه حمل مرکب برای اعضای سازمان فیاتا صادر می شود. فیاتا یکی از بزرگترین سازمان های غیردولتی حمل و نقل در جهان است که در اتریش تاسیس شده است و شرکت های زیادی زیر نظر این سازمان مشغول به خدمت رسانی هستند. براساس این بارنامه کلیه مسئولیت های حمل کالا بر عهده کارگزاران حمل بار می باشد. 

مزایای حمل و نقل مرکب

هدف از حمل و نقل مرکب صرفه جویی در زمان ارسال و بهینه کردن هزینه ها می باشد. به طور خلاصه از مزایای این روش ارسال بار، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه جویی در هزینه تمام شده حمل
  • کاهش قیمت کالاهای وارداتی برای بازرگانان
  • جابه جایی سریع کالا از نقاط ترانزیت
  • افزایش انعطاف پذیری در ارائه خدمات  
  • کاهش مجوزات لازم برای ارسال بار 
  • افزایش اعتماد به دلیل وجود یک قرارداد واحد

حمل و نقل مرکب در شرکت SPD

شرکت پست بین المللی SPD در کنار سایر خدمات خود آماده ارائه حمل و نقل مرکب به مشتریان عزیز می باشد. با بهره مندی از این سرویس، شما می توانید کالای خود را سریع و ایمن به سراسر دنیا ارسال کنید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با کارشناسان SPD در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

Open chat
تماس
از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.